مزایای ویزای دانش آموزی کانادا

مزایای ویزای دانش آموزی کانادا

بسیاری از والدین خواهان تحصیل فرزندانشان در یک کشور توسعه یافته هستند. کشور کانادا با تراکم جمعیتی پایین از یک طرف و از طرفی پیشرفت روز افزون در عرصه های علمی, صنعتی, اقتصادی و آموزشی همواره در صدد جذب افراد مستعد و متخصص گام برداشته است. کشور کانادا با آغوش باز از دانش آموزان بین المللی که قصد ادامه تحصیل و پرورش تخصص خود را در این کشور داشته، استقبال می کند. و امکان اخذ اقامت دائم کانادا را نیز برای دانش آموز و خانواده ایشان فراهم می سازد. مزایای ویزای دانش آموزی کانادا در ادامه این مطلب آمده در صورت داشتن هرگونه سوال با مشاورین پردیس ویزا تماس حاصل نمایید.

والدین می‌توانند از طریق ویزای تحصیلی دانش آموزی

فرزندان زیر ۱۸ سال خود را برای ادامه تحصیل در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان به کانادا بفرستند.

کشور کانادا با بهره مندی از بالاترین سطوح علمی و آموزشی، یکی از بهترین و پیشرفته ترین سیستم های آموزشی را دارد. دانش آموزانی که در این کشور تحصیل می‌کنند، علاوه بر بهره مندی از یک سطح بالای علمی و آموزشی، از آینده شغلی و تحصیلی چشمگیری نیز برخوردار خواهند بود.

به همین دلیل مدارس کانادا به متنوع ترین مدارس جهان از خصوص تنوع فرهنگی و نژادی تبدیل شده است. در همین راستا حضور معلمان و کارمندان غیر کانادایی در کادر آموزشی مدارس دولتی کانادا چشم گیر است. و همین امر سبب می‌شود تا دانش آموزان با فرهنگ های مختلف جهان بیشتر آشنا شوند.

یادگیری زبان انگلیسی برای دانش آموزان، معاشرت با همسالان از ملیت های مختلف و بهترین امکانات از مزایای این ویزا در کاناداست. و همچنین  تجهیزات علمی و آموزشی، اولویت در اخذ پذیرش در دانشگاه در مقایسه با دانشجویان بین المللی از دیگر مزایای دارندگان ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا می‌باشد.

تفاوت نظام آموزشی کانادا و ایران:

نظام آموزشی کانادا از 12 سال تحصیلی تشکیل شده است:

تحصیل در دبستان های کانادا: از سال 1 تا 7 را در مقطع دبستان هستند.

تحصیل در دبیرستان های کانادا: از سال 8 تا 12 را دانش آموزان در مقطع دبیرستان پشت سر خواهند گذاشت.

در مقطع دبستان برخلاف نظام آموزشی متداول در ایران، هیچ گونه کتاب مشخص و بخصوصی تدریس نمی‌شود. بلکه معلمان با توجه به صلاحدید و استعداد دانش آموزان، از کتاب های مرجع، جزواتی را تهیه و در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند. که در نهایت نیز نظام آموزشی کشور کانادا به صورت کتاب در مدرسه می‌باشد. و دانش آموزان در خانه ملزم به انجام تکلیف نخواهند بود.

مقطع دبیرستان در کانادا در هر سال تحصیلی به 2 ترم تقسیم شده است. که هر سال دانش آموزان به کمک مشاوران تحصیلی در هر ترم 4 واحد را انتخاب می‌کنند. که در مجموع در پایان سال 8 واحد را پشت سر خواهند گذاشت.

مزایای ویزای دانش آموزی کانادا
لیست واحد های دانش آموزان معمولا عبارتند از:
 •    زبان انگلیسی و مکالمه زبان
 •    ریاضی
 •    فیزیک
 •    علوم
 •    علوم اجتماعی
 •    هنر

در مجموع می‌توان گفت که مدارس کانادا از فضای بسیار خوب آموزشی برخوردار است. امکانات فوق العاده، کلاس های خلوت، آزمایشگاه های فیزیک، شیمی، زیست، کامپیوتر و… زمین های سرپوشیده و سرباز ورزشی بخشی از این امکانات است. و همچنین برنامه های خاص تحصیلی برای دانش آموزان خارجی، برنامه ها و تورهای تفریحی گردشی، کمپ های خارج از شهر درون جنگل های حفاظت شده و…است.

زمان حضور دانش آموزان در مدرسه بین ساعت 9 تا 15:30 است.

سال تحصیلی در کانادا برای دانش آموزان از مقطع دبستان تا دبیرستان از اوایل ماه سپتامبر شروع و تا انتهای ماه جون ادامه دارد. مقاطع تحصیلی برای دانش آموزان در کانادا به مهد کودک ۴ تا ۶ سال، دبستان یا همان ابتدایی ۶ تا ۱۴ سال و دبیرستان ۱۴ تا ۱۸ سال تقسیم می‌شود.

والدین دانش آموزانی که از طریق ویزای تحصیلی به کانادا وارد می‌شوند، در صورتی که واجد شرایط  باشند می‌توانند جهت همراهی فرزند خود در کانادا از طریق ویزای همراه (ویزای توریستی) اقدام نمایند.

دانش آموزانی که از طریق ویزای تحصیلی به کانادا وارد می‌شوند در ابتدای ورود به مدرسه از نظر سطح علمی ارزیابی می‌شوند. و بر اساس نتیجه آزمون سطح تحصیلی آنها تعیین می‌گردد. دانش آموزانی که نیاز به تقویت زبان انگلیسی خود دارند در کنار دروس تحصیلی در کلاس های زبان نیز شرکت می‌کنند.

خوشبختانه  برای دانش آموزان زیر 18 سال نیازی به انجام امتحان زبان برای ورود به کانادا و یا اخذ ویزای تحصیلی نیست. زیرا آموزش زبان انگلیسی بخشی از تخصص و وظایف این مدارس است. به گونه ای که در ابتدای ورود سطح زبان بچه ها توسط کادر با تجربه ارزیابی می شوند. و در کلاس های فشرده زبان و مکالمه در کنار دیگر دروس شرکت داده می‌شوند.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی برای دانش آموزان:

مدارس کانادایی حساسیت چندانی به سابقه تحصیلی و نمرات تحصیلی دانش آموز نشان نمی دهند.

از مهمترین شرط هایی که برای ثبت نام در مدارس دولتی کانادا وجود دارد:

 •   حداقل ۶ سال سن.
 •   نزدیکی محل سکونت به مدرسه.
 •   داشتن کارت واکسیناسیون.
 •   داشتن قیم یا Custodian در کانادا. (چه همراه ایشان از ایران بیایند و چه در کانادا شخصی را به عنوان قیم معرفی کنید.)
 •   تمکن مالی مناسب والدین برای تامین هزینه های تحصیلی و زندگی دانش آموز. مواردی نظیر گردش مالی حساب های بانکی، املاک و مستغلات و… برای اثبات توان مالی لازم است.
 •   داشتن پذیرش از مدرسه و اخذ ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا.

شرایط اقامت دانش آموز در کانادا:

دانش آموزان باید زیر نظر یک فرد بزرگسال در کانادا زندگی کنند. به همین دلیل افرادی که از طریق ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا به کانادا می‌آیند باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند.

 •    فردی از افراد خانواده و یا دوستان، در شهر مورد نظر برای تحصیل قیم دانش آموز شود.
 •    پدر یا مادر دانش آموز همراه ایشان به کانادا بیاید.
 •    همراه یک خانواده کانادایی در کانادا زندگی کنند. (Home Stay)

زندگی همراه یک خانواده کانادایی یا Home Stay برای متقاضیان ویزای دانش آموزی به چه معناست؟

دانش آموزان خارجی که والدینشان همراه آنها به کانادا نمی‌آیند می‌توانند نزد خانواده ای در کانادا پانسیون شوند. معمولا هزینه زندگی در این شرایط ماهی ۱۰۰۰ دلار کانادا می‌باشد. خانواده های کانادایی که علاقه مند به انجام این امر می‌باشند، توسط دولت کانادا کاملا بررسی شده. و پس از تحقیقات کامل مجوز پانسیون کردن را دریافت می‌کنند.

نکات مورد توجه درباره ی اقامت در خانه:

 •    روزانه حداقل سه وعده غذا برای دانش آموزان فراهم است.
 •    حداکثر 2 دانش آموز در یک خانه می‌توانند زندگی کنند. (این خانه در نزدیکترین فاصله تا مدرسه خواهد بود.)
 •    فقط خانواده های انگلیسی زبان، بدون هیچ گونه سابقه کیفری و مهربان برای این برنامه انتخاب می‌شوند.
 •    دانش آموز در اتاق شخصی، امن و مطمئن و امکانات کامل زندگی، بهداشتی و تحت نظارت مستمر نهادهایی خواهد بود. و همچنین خدمات شبانه روزی به طور اورژانسی برای دانش آموزان فراهم خواهد بود.
 •    به دانش آموز و خانواده کانادایی هرکدام شماره تلفنی جهت تلفن های ضروری داده خواهد شد.

شهریه مدارس دولتی کانادا:

معمولا مدارس کانادا برای دانش آموزان بین المللی شهریه اخذ می‌نماید که بشرح ذیل است.

 •    سالیانه به طور میانگین بین 10 تا 15 هزار دلار کانادا شهریه بپردازند.
 •    در صورتی که فرزند شما زیر 10 سال باشد باید همراه با پدر و یا مادر خود وارد کانادا شود. (ویزای گاردین والدین)
 •    و یا اگر که بین 10 تا 18 سال سن دارد می‌تواند وارد مدارس شبانه روزی شود. که شهریه اش حدودآ 2 برابر مدارس معمولیست و یا اینکه از Home Stay استفاده کند.

شهریه مدارس خصوصی در کانادا:

مدارس خصوصی در کانادا جزء با کیفیت ترین مدارس جهان می‌باشند. که غالبا دانش آموزانی که در این مدارس ثبت نام می‌کنند، توسط تیم متخصص استعداد یابی شده است. و از ابتدا در رشته و تخصص خاصی وارد می‌شوند. شهریه این مدارس بین 30 تا 60 هزار دلار کانادا می‌باشد.

ورود به دانشگاه پس اخذ دیپلم:

فارغ التحصیلان این مدارس می‌توانند به راحتی در رشته های مورد علاقه خودپذیرش بگیرند. پذیرش در بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان بدون هیچ گونه آزمون. به استثناء رشته های پزشکی که مهمترین شرط آن بالابودن میانگین نمرات دروس فیزیک، شیمی و زیست در سال های 11 و 12 است.

چند پرسش و پاسخ در مورد مدارس کانادا

 •     از چه سنی می‌شود برای مدرسه اقدام کرد؟

از ۵ سالگی تمام. اما بهترین مقطع برای تحصیل دبیرستان است. ضمنا شانس اخذ ویزا برای این مقطع بسیار بیشتر از دوره ابتدایی است.

 •     مدارس از چه نوعی هستند؟

مدارس دولتی، خصوصی، نیمه خصوصی و شبانه روزی. کاملا به انتخاب فرد بستگی دارد.

 •     به چه زبانی تدریس می‌شود؟

تقریبا همگی به دو زبان انگلیسی یا فرانسه. البته اولویت انتخاب ما انگلیسی است. مگر آنکه کسی بخواهد در مدارس استان کبک به زبان فرانسوی تحصیل کند.

 •     آیا دانش آموز باید مدرک زبان داشته باشد؟

خیر. داشتن مدرک زبان نیاز نیست.

 •     آیا شرط معدل دارد؟

تقریبا بله. البته اغلب دانش آموزان ایرانی در این زمینه مشکلی ندارند. البته پس از ورود به کانادا و ثبت نام مدرسه، آزمون زبان و ریاضی از آنها گرفته می شود. و در صورت وجود ضعف در هر قسمت، برای آن درس کلاس های جانبی در نظر گرفته می‌شود.

 •     اولویت انتخاب با کدام نوع مدرسه است؟

مدارس دولتی و یا شبانه روزی.

 •     کیفیت آموزشی مدارس دولتی چگونه است؟

عالی است. با بالاترین استاندارد مدارس دنیا. عملا نیازی به ثبت نام در مدارس خصوصی نیست. زیرا کیفیت و امکانات آموزشی به اندازه کافی هست.

 •     هزینه مدارس چه مقدار است؟

در مقطع ابتدایی حدودا ۱۲۵۰۰ دلار کانادا. و در مقطع دبیرستان حدودا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا برای یک سال تحصیلی کامل.

 •     آیا مدارس خوابگاه هم دارند؟

در حالت عادی خیر. سازمان مهاجرتي ما در پانسيون كردن فرزند، شما را همياري ميكند. اما مدارس شبانه روزی هم هست که گرانتر هستند و حدودا ۳۵۰۰۰ دلار کانادا در سال هزینه دارند.

 •     آیا در ابتدا میتوان مدرسه را انتخاب کرد؟

بله. شما می‌توانید با توجه به آدرس قیم خود در کانادا مدرسه را انتخاب کنید.

 •     آیا امکان تغییر مدرسه پس از آمدن به کانادا وجود دارد؟

بله. اما در صورتیکه مدرسه مورد نظر شما جای خالی داشته باشد.

 •     ویزای دانش آموزی چند ساله است؟

یک ساله است که هر سال به سادگی‌ تمدید می‌شود.

 •     آیا باید پول مدرسه در ابتدای کار پرداخت شود؟

بله. برای اخذ ادمیشن نهایی باید پول یک سال مدرسه را ابتدای کار پرداخت نمود. و سپس با آن ادمیشن نهایی برای ویزا اقدام کرد.

 •     تا چه سنی برای مدرسه می‌توان اقدام نمود؟

تا ۱۸ سالگی. اگر زمان ورود به مدرسه وارد ۱۸ سالگی شده باشید دیگر نمی‌توان برای مدرسه اقدام نمود. و باید به سراغ کالج رفت.

 •     معیار سنجش در انتخاب گرید یا پایه تحصیلی چیست؟

فقط و فقط سن متقاضی. به هیچ عنوان سطح معلومات و یا پایه مشغول به تحصیل در کانادا اهمیتی ندارد. بر اساس چارت سنی پایه تحصیلی فرد انتخاب می‌شود.

جهت اطلاعات بیشتر از شرایط اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا با مشاوران پردیس ویزا تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پردیس ویزا