مالیات بر درآمد در استرالیا

مالیات در استرالیا

مالیات بر درآمد در استرالیا

بحث مالیات بر درآمد در استرالیا بحث نسبتا پیچیده ای است. برای اینکه مشکل مالیاتی در استرالیا پیدا نکنید حتما از بدو ورود حسابدار خود را جهت مشاوره مشخص کنید. یکی از اولین کارهایی که شما باید پس از ورودتان به استرالیا انجام دهید این است که برای گرفتن Tax File Number (شماره پرونده مالیاتی، TFN) اقدام کنید. این طرح (TFN) که در اداره ی مالیات در استرالیا (ATO) اجرا می شود برای این است که اطمینان حاصل شود که آیا مالیات بر درآمد شما در سطح مناسبی تشخیص داده و ارزیابی شده است یا خیر.

شما بایستی چه مقدار مالیات بپردازید؟

مالیات بر درآمد مقدار پولی است که از درآمد شما کسر و به دولت پرداخت می شود. این مقدار پول معمولاً در طی سالی که شما کسب درآمد می کنید، پرداخت می شود. برای مثال، اگر شما برای کارفرما کار می کنید، کارفرما مالیات بر درآمد شما را از حقوق ماهیانه شما کسر می کند و از طرف شما به اداره ی مالیات استرالیا (ATO) ارسال می کند.

مقدار مالیاتی که شما بایستی پرداخت کنید به درآمد شما بستگی دارد. برای نشان دادن مقدار مالیات، دولت استرالیا از یک جدول قابل تطابق با درآمد افراد استفاده می کند.

درآمد مشمول مالیات

مالیات براین درآمد

0$ – 18.200$

  صفر

18.201$ – 37.000$

19 سنت برای هر دلار بیشتر از 18.200$

37.001$ – 80.000$

3.572$ + 32.5 سنت برای هر دلار بیشتر از 37.000$

80.001$ – 180.000$

17.547$ + 37 سنت برای هر دلار بیشتر از 80.000$

180.001$ و بالاتر

54.547$ + 47 سنت برای هر دلار بیشتر از 180.000$

 

این به این معنی است که اگر شما در هر سال 60.000 دلار درآمد دارید، مالیات شما طبق جدول زیر محاسبه می شود:

درآمد مشمول مالیات

مالیات قابل پرداخت

18.200$                                                x صفر

18.800$ (37.000$ – 18.200                  x 19 سنت

23.000$ (60.000$ – 37.000$)               x 32.5 سنت

= 0$

= 3.572$

= 7.475 $

60.000$

11.047$

 

جدول بالا شامل کسانی می شود، که 18 سال سن و یا بالاتر دارند. این جداول شامل مالیات طرح مراقبت پزشکی نمی شود.

 

مالیات طرح خدمات درمانی (Medicare)

علاوه بر مالیات بر درآمد، بیشتر افراد باید مالیات خدمات درمانی را نیز پرداخت کنند. مالیات خدمات درمانی شامل 2% از درآمد مشمول مالیات شما می شود. این مالیات برای کمک به تامین بودجه خدمات درمانی استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد. در مجموع، این مالیات به شما اجازه می دهد تا در بیمارستان های دولتی به طور رایگان تحت مراقبت و درمان قرار بگیرید. کسانی که درآمدشان کم است، هزینه ی مالیات مراقبت پزشکی برایشان کاهش می یابد و یا به هیچ عنوان موظف به پرداخت مالیات مراقبت پزشکی نیستند. کسانی هم که حق استفاده از سیستم و طرح مراقبت پزشکی را ندارند، همچون ساکنان غیربومی(خارجی) ملزوم به پرداخت مالیات مراقبت پزشکی نیستند. آن هایی که درآمد بالا دارند و یا خانواده هایی که سطح مناسبی از پوشش خصوصی بیمارستان (پوشش بیمه ی خصوصی بهداشت و درمان) ندارند، ممکن است مجبور به پرداخت اضافه بها بر مالیات مراقبت پزشکی شوند. این اضافه بها ممکن است از 1%، 1.25% و یا 1.5% از درآمد مشمول بر مالیاتشان کسر شود (بستگی به سطح درآمد دارد).

چه درآمدهایی مشمول مالیات است؟

پولی که از درآمد شما برای مالیات کسر می شود شامل موارد زیر است:

·        استخدام

·        حقوق بازنشستگی و مقرری

·        بیشترین پرداختی از جانب دولت

·        سرمایه گذاری

·        سود سرمایه

·        درآمد حاصل از اعتماد، مشارکت و کسب و کار

·        درآمد خارجی

درآمدهایی که شامل مالیات نیستند

برای موارد زیر نیاز به پرداخت مالیات بر درآمد نیست:

·        برنده شدن در قرعه کشی و جوایز دیگر

·        هدیه ی تولد و هدیه های ناچیز

·        برخی از پرداخت های دولت

·        حمایت از کودکان

·        بخش معاف از مالیات

·        کمک های دولتی

کاهش مالیات

کسر مالیات هزینه های خاصی هستند که شما به منظور کسب درآمد، آن را متحمل می شوند. کسر مالیات، درآمد بر مالیات شما را قبل از آنکه محاسبه شود، کاهش می دهد.

کسر مالیات معمولاً شامل موارد زیر است:

·        هزینه های مربوط به کار

·        هزینه ی مربوط به تحصیل

·        کمک های خیریه

·        هزینه ی اداره کردن امور مالیاتی خود (مانند پرداخت به یک حسابدار)

بازنشستگی

 Super یک برنامه ای پس انداز بلند مدت است که شما در زندگی کاری خود مطمئن می شوید که می توانید در بازنشستگی به راحتی زندگی کنید. اکثر کارکنان استرالیایی 9%  از حقوق خود را به نام “تضمین بازنشستگی”، توسط کارفرمای خود و به عنوان یک پشتوانه ی عالی دریافت می کنند. درحالی که شما کار می کنید، پول پس انداز شما به طور منظم به حساب شما ریخته می شود. پولی که می تواند در حساب پس انداز فوق العاده ی شما به عنوان سرمایه باشد.

چشم پوشی از بخشی از حقوق (استفاده از حقوق خود برای کاهش مالیات)

چشم پوشی از بخشی از حقوق خود راه دیگری برای کاهش هزینه ی مالیات شماست. چشم پوشی از بخشی از حقوق به این ترتیب است که شما بخشی از درآمد خود را قبل از اینکه بر آن ها مالیات تعلق گیرد، در سود و مزایای خاصی قرار    می دهید. این شیوه تنها برای افرادی با حقوق متوسط و رو به بالا کاربرد دارد. برای این که متوجه شوید چگونه می توانید از این طریق مالیات خود را کاهش دهید به ادامه مطلب توجه کنید:

نمونه: کریستال با چشم پوشی از بخشی از حقوق خود باعث افزایش پس انداز بازنشستگی خود می شود.

درآمد کریستال قبل از پرداخت مالیات 90 هزار دلار است که این میزان بدون در نظر گرفتن مبلغی است که کارفرما برای پس انداز بازنشستگی وی می پردازد.

اگر کریستال تصمیم بگیرد که از 10 هزار دلار حقوق ماهیانه خود چشم پوشی کند، در واقع او 2400 دلار در مالیات خود ذخیره کرده است با مبلغ بیشتری که به حساب پس انداز بازنشستگی او منتقل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پردیس ویزا