تحصیل پزشکی در کانادا

پذیرش تحصیل پزشکی کانادا

پذیرش تحصیلی پزشکی کشور کانادا

شرایط تحصیلی پزشکی در کشور کانادا بسیار متفاوت تر از کشور ایران است. دوره پزشکی در این کشور 6 سال و دوره دندان پزشکی 5 سال است. داوطلبان تحصیلی پزشکی در کانادا می دانند که رشته های پزشکی بالاترین سطح درآمد در بین مشاغل را در این کشور دارند.

کشور کانادا به دلیل رفاه اجتماعی و سیستم آموزشی معتبر در دنیا، متقاضیان زیادی را به سوی خود جذب می کند. البته پذیرش پزشکی در کشور کانادا محدود است. و داوطلبانی که دارای رزومه قوی و معدل بالا باشند، بیشتر مورد تائید و پذیرش به دانشگاه های پزشکی کانادا هستند.

داوطلبین تحصیل پزشکی در کانادا در ابتدا می بایست یک دوره 3 یا 4 ساله کارشناسی در رشته های زیستی یا رشته های عمومی مانند علوم تجربی را بگذرانند. که ورود به این مقطع نیز دارای شرایطی است از جمله:

داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 یا IBT (تافل کامپیوتری) با نمره 100 به بالا. ( البته متقاضیانی که نمره انگلیسی بالایی ندارند میتوانند در کالج های زبان کانادا به مدت 1 یا 2 ترم شرکت کنند.) و اینکه معدل دیپلم و پیش دانشگاهی باید 15 به بالا باشد. بنابراین برای ورود به دانشکده پزشکی در کشور کانادا، داوطلب یا باید دارای مدرک کارشناسی در رشته های زیستی یا علوم تجربی باشد (لیسانس دروس علوم پایه) یا با داشتن مدرک دیپلم. در دوره ای 4 ساله، این مقطع را در کانادا بگذراند.

بعد از فارغ التحصیلی

دانشجویان بعد از اخذ مدرک کارشناسی برای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی، باید در آزمون سراسری پزشکی (MCAT) شرکت کنند. که هزینه این آزمون حدود 270 دلار است. و پس از قبولی در این آزمون، (البته در این مقطع نیز رزومه قوی و معدل بالای تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار پر اهمیت است.) دانشجویان می توانند وارد دانشکده پزشکی کانادا شوند. و در یکی از رشته های پزشکی، داروسازی یا دندان پزشکی کانادا تحصیل کنند. و بعد از 5 سال تحصیل در رشته پزشکی، دانشجویان یک دوره عملی 48 هفته را می گذرانند. که این دوره آموزشی عملی، در بیمارستان یا کلینیک معتبر کشور کانادا صورت می پذیرد.

  سپس بعد از گذشتن از این مراحل، دانشجویان فارغ التحصیل پزشکی مورد ارزیابی شورای پزشکی قرار می گیرند. که پس از بررسی و ارزیابی، مدرک پزشکی صادر و دانشجویان می توانند در کشور کانادا در سمت پزشک مشغول به کار شوند. در کشور کانادا، پذیرش در رشته پزشکی بسیار دشوار است. و شرایط داوطلبان باید طبق مقررات و خواسته های دانشگاه های پزشکی کانادا باشد.

این کشور دارای 17 دانشگاه پزشکی است. ولی برای دانشجویان بین المللی تنها 7 دانشگاه پذیرش دارد. آن هم با شرایطی خاص ؛ اینکه داوطلب بعد از فارغ التحصیلی در رشته پزشکی، دوره رزیدنتی خود را باید در یکی از استان های کانادا که دانشگاه معرفی می کند، بگذراند. در غیر این صورت باید به کشور خود باز گردد. و این دوره را در کشور خود سپری کند.

دوره های تخصص یا رزیدنتی در کانادا

دانشجویان فارغ التحصیل پزشکی برای گذراندن دوره های تخصصی پزشکی ابتدا اولویت هایشان، بیمارستان ها و نوع تخصص خود را مشخص می نمایند. دانشگاه نیز دانشجویان را طبق اولویت ها و سوابق شان به بیمارستان ها معرفی می کنند. مدت زمان این دوره نسبت به نوع تخصص متفاوت است. مثلا دوره تخصص پزشک خانواده دوساله است.

پزشکان داخلی و کودکان دوره 4 ساله دارند. جراحان عمومی، قلب و اعصاب دوره 6 ساله دارند. و تقریبا بقیه دوره های تخصصی که توسط جراحان و پزشکان ارائه می شود 5 سال به طول می انجامد. لازم به ذکراست دانشجویانی که تحصیلات پزشکی (MD ) را در کشور کانادا گذرانده اند، مستقیما وارد دوره رزیدنتی می شوند. ولی در کشور آمریکا بعد از فارغ التحصیلی پزشکی، دانشجویان باید دوره کارورزی و سپس دوره رزیدنتی ( تخصص ) را سپری کنند.

بورسیه تحصیلی پزشکی کانادا

دانشجویان دارای مدرک زبان با نمره عالی، معدل بالا و رزومه تحصیلی عالی می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. دانشجویانی هم که نتوانند شهریه تحصیلی خود را تامین کنند، می توانند بورسیه BURSARIES یا GRANTS دریافت کنند. و دریافت بورسیه SCHOLARSHIPS نیز نسبت به شرایط تحصیلی دانشجو انجام می پذیرد.

شهریه تحصیل و هزینه زندگی در کانادا

نسبت به شهر، دانشگاه و نوع تحصیل متفاوت است. هزینه زندگی در کشور کانادا در مقایسه با کشورهای آمریکا و انگلستان پایین است. البته دانشجویان در کشور کانادا می توانند 20 ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشند. که حدود 9 تا 13 دلار در ساعت حقوق دریافت می کنند. هزینه تحصیلی دانشجویان پزشکی در کانادا تقریبا 30000 تا 40000 دلار در سال و هزینه زندگی 1500 تا 2800 دلار در ماه می باشد.

مزایای تحصیل پزشکی در کشور کانادا

سطح بالای زندگی و ارائه بهترین محیط های آموزشی پزشکی

سیستم آموزش پزشکی قوی و ارائه پیشرفته ترین امکانات برای آموزش

تحصیل به زبان انگلیسی و ارائه خوابگاه دانشجویی

اخذ اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی

ارائه بورسیه های دولتی و دانشگاهی

اجازه کار دانشجویی همزمان با تحصیل

پایین بودن هزینه تحصیلی نسبت به آمریکا، استرالیا و انگلستان

داشتن دانشگاه های معتبر علمی و مورد تائید وزارت بهداشت جهانی و ایران

شرایط کاری مناسب بعد از فارغ التحصیلی

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش تحصیل پزشکی در کانادا

ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل

انگیزه نامه تحصیلی

ارائه رزومه تحصیلی

توصیه نامه از 2 یا 3 استاد

ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات و معدل بالا

آزمون MCAT و آزمون های مرتبط به رشته پزشکی که ممکن است دانشگاه های خاص برگزار کنند.

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

ارائه گذرنامه معتبر

اسامی دانشگاه های برتر کشور کانادا

دانشگاه تورنتو_ دانشگاه مک گیل_ دانشگاه بریتیش کلمبیا_ دانشگاه آلبرتا_ دانشگاه مک مستر_ دانشگاه مونترال_ دانشگاه واترلو_ دانشگاه وسترن انتاریو_ دانشگاه کلگری

 جهت اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل پزشکی در کانادا با مشاوران پردیس ویزا تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پردیس ویزا