اجازه تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

اجازه تحصیل در کانادا چیست؟

اجازه تحصیل در کانادا مدرکی است که به موجب آن شخصی (اتباع خارجی)  که این مجوز را دریافت می­‌کند، اجازه تحصیل در موسسات تحصیلی مشخصی را در کانادا دریافت می­‌کند. designated learning institutions (DLI). بیشتر اتباع خارجی جهت تحصیل در کانادا  به این مجوز نیازمند هستند. متقاضی باید دقت نماید که تمامی مدارک لازم را جهت تحصیل در کانادا قبل از ارائه درخواستش تهیه کرده است.

و قبل از ورود به کانادا درخواست خود را ارائه داده باشد.  لازم به ذکر است که study  permit یا مجوز تحصیل در کانادا ویزا محسوب نمی شود. و به موجب آن متقاضی تحصیل اجازه ورود به کانادا را ندارد. متقاضی ممکن است که به ویزای توریستی یا مجوز الکترونیکی سفر نیاز داشته باشد. visitor visa or an electronic travel authorization (eTA). که چنانچه اجازه تحصیل مورد موافقت واقع شود همراه با اجازه تحصیل صادر می‌­شود.

مجوز تحصیل در کانادا برای چه مدتی به متقاضی اجازه اقامت در کانادا را می­‌دهد؟

به موجب اجازه تحصیل در کانادا متقاضی می­‌تواند برای طول دوره مطالعاتی خود به علاوه 90 روز در کانادا اقامت داشته باشد. این مدت 90 روزه به متقاضی امکان ترک کانادا یا درخواست جهت اقامت بیشتر در کانادا را می­‌دهد.

چنانچه متقاضی دوره های آموزشی پیش نیاز  اخذ کرده باشد

چنانچه مدرسه از متقاضی درخواست اخذ دوره های آموزشی پیش از پذیرش متقاضی در دوره های اصلی را نموده باشد (در این صورت متقاضی به صورت مشروط مورد پذیرش واقع شده است). اجازه تحصیل متقاضی برای طول مدت آن دوره های تحصیلی به علاوه یکسال معتبر خواهد بود. هنگامی که متقاضی در دوره اصلی مورد پذیرش واقع شد سپس باید برای طول دوره ای که جهت تحصیل در کانادا اقامت دارد درخواست دهد.

 در صورت طولانی­تر شدن مدت زمان تحصیل متقاضی در کانادا بیش از مدت تعیین شده:

چنانچه متقاضی دوره های آموزشی را قبل از تاریخ مجوز تحصیل در کانادا به اتمام نرساند در این صورت باید برای مدتی که جهت تحصیل قصد اقامت دارد درخواست دهد. در غیر این صورت باید تحصیل را متوقف و کانادا را ترک نماید.

اتمام دوره تحصیل متقاضی قبل از تاریخ مجوز تحصیل در کانادا:

چنانچه متقاضی تحصیل خود را زودتر از موعد به اتمام برساند، مجوز تحصیلی وی بدون در نظر گرفتن تاریخی که بر روی مجوز تحصیل درج شده باشد در طی 90 روز بعد از اتمام دوره آموزشی متوقف می­‌شود.

دوره تحصیلی متقاضی طبق تاریخی که مدرسه از طریق نامه اعلام می­‌نماید یا از طریق صدور مدرک دیپلم خاتمه پیدا می­‌نماید.

متقاضی باید مدارک لازم جهت اثبات تاریخی که مدرسه به وی اطلاع داده است یا تاریخی که مدرک یا گواهی تحصیلی خود  را اخذ نموده ارائه دهد. در غیر این صورت نخستین تاریخ روی سند ملاک قرار می­‌گیرد. لازم به ذکر است که متقاضی در مدت زمان تحصیل در کانادا امکان مراجعه به کشور خود را دارد که در این صورت باید اثبات نماید در مدرسه ثبت‌نام نموده است.

چنانچه متقاضی دارای ویزای توریستی کانادا یا ویزای الکترونیکی سفر باشد باید هنگام بازگشت به کانادا دارای اعتبار باشد.

چک لیست زیر شامل اطلاعات مفیدی جهت ارائه درخواست هایی است که از طریق الکترونیکی یا از طریق مرکز درخواست ویزا (VAC) صورت می‌­گیرد.

متقاضی باید اطمینان حاصل نمایید که فرم درخواست به صورت کامل تکمیل شده است. و تمامی مدارک لازم همراه با فرم درخواست ارائه شده باشند.

ایمیل متقاضی باید صحیح بوده و درکل تصمیمات بر پایه اطلاعاتی که ارائه می­‌شوند اتخاذ می­‌گردند. دقت نمایید که تهیه کامل مدارک به این معنا نیست که متقاضی صد در صد نتیجه مطلوب را اخذ خواهد نمود.

اطلاعاتی که تهیه می‌­شوند باید به وضوح موارد ذیل را شامل شوند:

 • هدف مسافرت به کانادا
 • تمکن مالی متقاضی جهت تأمین نیازهای مالی
 • وابستگی به کشور مبدأ جهت اثبات اینکه متقاضی پس از خاتمه سفر به کشورش بازخواهد گشت.

مدارکی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی نباشند باید همراه با ترجمه تصدیق شده رسمی ارائه بشوند.

توجه نمایید : ارائه هرگونه اطلاعات نادرست و جعلی سبب رد فوری درخواست و اقدامات قانونی مقتضی علیه متقاضی خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در کانادا :

مدارک قابل پذیرش جهت حمایت از درخواست:

 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی تعیین شده در کانادا که به وضوح عنوان برنامه، تاریخ، مدت برنامه و تاریخ ها جهت ثبت‌­نام در آن عنوان گردیده باشد.
 • نامه بورس تحصیلی و یا سایر ساپورت های مالی که به متقاضی پیشنهاد شده باشند.
 • دستخط یا مدرک مثبت فارغ التحصیلی از تمامی مراکز تحصیلات دانشگاهی.
 • نتایج آزمون زبان انگلیسی (IELT or TOEFL) و یا فرانسه (DELF or TEF) در طول 2 سال گذشته.
 • اثبات ترتیبات اقامت برای مدت زمان اقامت در کانادا.
 • در یک صفحه اهداف و پلان برنامه تحصیلی منطبق با حرفه و دانشگاه ارائه بشود.

اثبات تمکن مالی و سرمایه لازم جهت تأمین هزینه های اقامت در کانادا:

 • اثبات دارایی مانند مستغلات، سرمایه ها و سایر فرم های درامد.
 • نامه تمکن مالی متقاضی همراه با تأییدیه امور بین الملل بانک. ریزگردش حساب 6 ماه اخیر به زبان انگلیسی با تأییدیه بانک
 • چنانچه شخص یا سازمانی خارج از کانادا هزینه تحصیلات متقاضی را پرداخت می­‌نماید : در خصوص توانایی پرداخت هزینه ها توسط آن شخص یا سازمان اطلاعاتی ارائه بشود. detailed explanation letter (نامه استخدام، اظهارت بانک، اثبات مستغلات و..)
 • چنانچه شخص میزبان متقاضی در کانادا هزینه ها را پرداخت می­‌نماید (نوع رابطه مشخص شود، اثبات تمکن مالی آن ها شامل نامه استخدام، اظهارات بانک ، کپی اخیر از اعلامیه ارزیابی درآمد کانادا یا T4، اثبات وضعیت اقامتشان در کانادا شامل ( شهروندی، اقامت دائم، مجوز معتبر یا دارای مجوز و سایر موارد)

چنانچه متقاضی ظرف 3 سال گذشته مشغول به کار بوده: جزئیاتی در خصوص نامه استخدام شامل مدت استخدام، موقعیت متقاضی، حقوق و مسئولیت های شغلی. چنانچه شخص تجارت خودش را داشته باشد:

درآمد، اثبات تجارت، گواهی تجارت، فعالیت های تجاری و قراردادها و سایر موارد..

چنانچه متقاضی پاسخ مثبت به هر یک از سوالات داده باشد باید فرم تکمیل و امضا شده  Schedule 1  را تهیه و همراه درخواست ارائه دهد.

گواهی عدم سوء پیشینه: در خصوص اینکه متقاضی جرمی را مرتکب نشده اید.

پاسپورت برای ساکنان ایران: برای متقاضی ای که از طریق VAC درخواست می‌­دهد ارائه کپی صفحات احراز هویت پاسپورت و تمامی صفحات شامل ویزا و یا تمبرها. به متقاضی اطلاعات لازم در خصوص اینکه چه زمانی پاسپورت باید ارائه بشود داده می‌­شود.

متقاضیان ساکن ایران جهت تحصیل در کانادا مستلزم ارائه موارد زیر هستند:

شناسنامه: یک نسخه کپی از آن + ترجمه رسمی همراه با درخواست

پاسپورت: تهیه کپی از صفحات احراز هویت و صفحات شامل تمبر و ویزا. چنانچه به اصل پاسپورت متقاضی احتیاج باشد به وی اعلام می‌شود. نیازی به ارسال اصل مدارک همراه با ترجمه رسمی نمی­‌باشد. در غیر این صورت اصل مدارک عودت نمی­‌شوند.

مدارک اضافی برای دانشجویان مقطع دکترا و ارشد:

درخواست آنلاین:

دانشجویان ایرانی یا ساکن ایران که قصد گذراندن مقطع ارشد یا دکترا را در کانادا دارند باید مدارک زیر را ارائه نمایند:

 • رزومه (CV)
 • فیلد یا زمینه در نظر گرفته شده جهت تحصیل درکانادا
 • عنوان یا توضیحی ای از پایان نامه ای که قصد کار بر روی آن می‌باشد
 • نام و اطلاعات تماس سوپروایزر در ایران جهت مطالعات گذشته
 • نام و اطلاعات تماس سوپروایزر در نظر گرفته شده در کانادا
 • فهرستی از انتشارات و تحقیقات
 • منبع مالی جهت تحصیل در کانادا ( که در این خصوص متقاضی باید اطلاعات لازم را در خصوص شخص یا شرکت کمک کننده مالی ارائه دهد.)

کسانی که نامه درخواست ارائه داده باشند متعاقبا از آنها خواسته می­‌شود که مدارک فوق را در قالب فرمت الکترونیکی ارائه نمایند. جهت پیشگیری از هرگونه تأخیر متقاضی باید مدارک را در قالب فرمت الکترونیکی آماده نماید تا درصورت درخواست ارسال نماید.

سایر اتباع

تهیه مدارک لازم جهت نشان دادن اینکه متقاضی مجوز قانونی جهت اقامت در کشوری که در حال حاضر سکونت دارد و درخواستش را داده داراست.

جهت اطلاعات بیشتر از شرایط اجازه کار در حین تحصیل در کشور کانادا با مشاوران پردیس ویزا تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پردیس ویزا